Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (zwane w skrócie AZS) jest chorobą , której przyczyny nie są do końca znane. Cześć badaczy uznaje, że może mieć ona podłoże genetyczne. Bardziej narażone na AZS są dzieci, których rodzice są alergikami. Częściej spotyka się je także u dzieci, które ważyły po urodzeniu ponadprzeciętnie dużo oraz u karmionych mlekiem krowim przed ukończeniem 1 roku życia. Czym jest AZS, jakie są jego objawy i jak można złagodzić cierpienie dziecka?

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną chorobą skóry, która objawia się nadmiernym uwrażliwieniem skóry na różne czynniki, np. pogodowe czy chemiczne. W związku tym skóra traci swoją naturalną, lipidową barierę ochronną, przez co staje się podatna na szkodliwy wpływ środowiska, utratę wody, działanie bakterii i wirusów.

U co piątego dziecka da się stwierdzić atopowe zapalenie skóry. Dotyczy ono zarówno niemowląt, jak również większych dzieci. U niemowlaka najbardziej narażone miejsca na AZS to głowa, uszy i pośladki. Z kolei u starszego dziecka zmiany skórne pojawiają się zazwyczaj w zgięciach kończyn.

Objawy AZS i rozpoznanie

Do najbardziej charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się świąd i zaczerwieniania w określonych miejscach, nawracanie stanów chorobowych, swędzenie skóry, jej suchość oraz wrażliwość na silny dotyk i tarcie oraz liczne, nawracające zapalenia skóry o podłożu bakteryjnym. Atopowe zapalenie skóry powinno być zdiagnozowane przez lekarza-dermatologa, często bowiem objawy AZS są mylone z innymi schorzeniami (np. łuszczycą). Tylko poprawne postawienie diagnozy daje szanse na skuteczne leczenie choroby, stąd właściwe rozpoznanie jest konieczne, by efektywnie złagodzić nieprzyjemne dla chorego dziecka objawy.

Jak leczyć AZS?

Atopowego zapalenia skóry nie leczy się farmakologicznie. Żeby złagodzić objawy AZS należy stosować kilka prostych zasad, które pozwolą na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów. AZS spowodowane jest brakiem w skórze lipidów, stanowiących warstwę ochronną skóry, w związku z tym do pielęgnacji skóry atopowej należy używać nawilżających kosmetyków. Najlepiej jest wybierać dermokosmetyki, które są bogate w kwasy linolowy i linonelowy, który aktywuje enzymy odpowiedzialne za produkcję podstawowych lipidów.

Żeby zapobiec wysuszaniu skóry, dziecka nie powinno się kąpać zbyt długo (do 10 min.) i myć je nie mydłem, ale olejkami myjącymi. Po kąpieli konieczne jest wtarcie w skórę dziecka nawilżających i natłuszczających preparatów, które zmniejszą świąd, złagodzą ból i swędzenie. Tylko taka kompleksowa ochrona jest w stanie złagodzić cierpienia naszego dziecka i spowodować, że będzie ono w stanie normalnie funkcjonować.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry u niemowląt.