Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Skaza białkowa

alergia na mleko Skaza białkowa kojarzona jest przede wszystkim z alergią na mleko. Należy jednak podkreślić, iż w rzeczywistości dotyczy ona znacznie dłuższej listy alergenów. Mianem skazy białkowej określa się dość zróżnicowane objawy alergii pokarmowej, które bardzo często przyjmują postać atopowego zapalenia skóry. Skaza białkowa dotyka przede wszystkim niemowlęta, ale może również wystąpić w przypadku osób dorosłych. Szacuje się, że cierpi na nią około 15% osób.

Skaza białkowa u dzieci

Skaza białkowa objawia się z reguły w drugim lub trzecim miesiącu życia dziecka. Niekiedy może wystąpić jeszcze wcześniej. Pierwsze zmiany pojawiają się przede wszystkim na skórze twarzy w postaci czerwonych krostek. Bardzo często krostki te mylone są z pojawiającymi się w tym okresie potówkami u dziecka. Choroba atakuje z czasem szyję oraz ramiona niemowlęcia. Krosty pojawiające się na skórze powodują znaczne swędzenie.

W przypadku matki karmiącej piersią, podstawę leczenia skazy białkowej u dziecka stanowi całkowite wyeliminowanie z diety pokarmów, zawierających białko. Należy przy tym pamiętać o fakcie, że nawet niewielka ilość alergenu może wywołać uciążliwe objawy, w związku z czym niezwykle ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Zabronione jest zatem spożywanie białka jaja kurzego, produktów mlecznych i mlekopochodnych, czekolady, kakao, wołowiny, orzechów, cielęciny, napojów gazowanych, chipsów oraz soków kartonowych.

U większości dzieci skaza białkowa zanika jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia. Konieczne jest jednak przeprowadzenie diagnostyki, celem potwierdzenia zaniku skazy białkowej, bądź jej dalszej obecności. U dzieci powyżej drugiego roku życia, które nadal cierpią na atopowe zapalenie skóry, wypryski, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, pojawiają się w charakterystycznych miejscach. Są to przede wszystkim: zgięcia łokciowe, szyja oraz zgięcia podkolanowe. Na skutek drapania i pojawiającego się niekiedy zakażenia bakteryjnego, może dochodzić także do powstawania liszai. Skaza białkowa u dzieci wymaga stałej opieki alergologa dziecięcego oraz przestrzegania odpowiedniej diety.

Skaza białkowa u dorosłych

Skaza białkowa dotyczy również osób dorosłych. Niektórzy nie są nawet tego świadomi. Typowymi objawami skazy białkowej u dorosłych są: suchość oraz świąd napadowy, które bardzo często prowadzą do zaburzeń sennych oraz nerwowych. Charakterystycznym objawem jest ponadto wysypka zapalna oraz podrażnienia, które są najczęściej wywołane źle dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Do głównych czynników wywołujących świąd oraz podrażnienie skóry zalicza się przede wszystkim znaczny wysiłek fizyczny oraz nadmierną potliwość. Zły wpływ wywierają ponadto ostre przyprawy, gorące potrawy oraz alkohol. W ostatnich czasach zaobserwować można wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Jeszcze czterdzieści lat temu schorzenie to dotyczyło jedynie 3% ludzi. Na chwilę obecną na skazę białkową cierpi około 15% osób.

Więcej informacji: www.skazabialkowa.pl