Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Potówki u noworodka

Przyczyny powstawania potówek u noworodka

Potówki u noworodków występują bardzo często. Powstają w wyniku nadmiernego pocenia się, przy równoczesnym utrudnieniu odpływu potu. Pojawienie się potówek u noworodka wynika w najczęstszych przypadkach z przegrzania i spocenia się niemowlaka. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia potówek jest ponadto nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych u małego dziecka. Potówki u noworodka wyglądają jak niewielkie, czerwone krostki, które w zaawansowanej formie przyjmują postać pęcherzyków. Najczęściej wywołują one uczucie delikatnego kłucia, bądź pieczenia. Czasem też mogą swędzieć. Potówki powstają na skutek zatkania gruczołów potowych, do czego dochodzi podczas nadmiernego pocenia się. Nieprawidłowe działanie gruczołów potowych bardzo często spowodowane jest nadmiernym używaniem oliwek pielęgnacyjnych. Pot, który jest wytwarzany w skórze nie jest wydalany na zewnątrz, w związku z czym powoduje krostki oraz zaczerwienienie.

Leczenie potówek

Potówki leczy się wówczas, kiedy na skórze noworodka pojawia się infekcja, a objawy nie mijają po kilku dniach. W ramach leczenia stosuje się przede wszystkim maści sterydowe, zasypki oraz antybakteryjne mydła. W większości przypadków jednak potówki u noworodka nie wymagają leczenia. Można stosować pewne, domowe sposoby, aby złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie się zmian skórnych. Nie należy zatem stosować zbyt dużo oliwki dla niemowląt, a w celu nawilżania skóry warto stosować po prostu kąpiel z użyciem delikatnych kosmetyków. Do kąpieli można dodać nadmanganianu potasu lub mąki ziemniaczanej. Ważne jest ponadto delikatne oraz dokładne osuszanie skóry dziecka za pomocą miękkiego i chłonnego ręcznika.

Zapobieganie występowaniu potówek u noworodka

Aby zapobiec występowaniu potówek u noworodków, należy przede wszystkim unikać jego przegrzewania. Mamy bardzo często, troszcząc się o zdrowie swojego dziecka, ubierają go zdecydowanie za ciepło, nie chcąc, aby się przeziębił. W konsekwencji dochodzi niekiedy do przegrzania noworodka i nadmiernego pocenia się. Dziecko zawsze powinno być ubrane odpowiednio do panującej aktualnie temperatury. Noworodek powinien mieć na sobie jedynie o jedną warstwę więcej ubrań niż osoba dorosła. Ważne, aby kupować dziecku ubranka bawełniane, przewiewne, lekkie, przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów. Należy także zadbać o regularne kąpiele noworodka, zarówno latem, jak i zimą. W pokoju, w którym przebywa noworodek, temperatura powietrza powinna wynosić maksymalnie 22 stopnie Celsjusza. Po każdej kąpieli dziecka warto także zadbać o wietrzenie jego skóry. Jest to bardzo korzystne, ponieważ ogranicza kontakt skóry noworodka z pieluszką oraz ubrankiem.

Cała seria: Potówki | Potówki u niemowlaka | Potówki u noworodka