Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Świerzb

świerzb Choroby już od jakiegoś czasu nie stanowią tematu tabu, na temat większości z nich rozmawiamy więc ze sporym ożywieniem. Nadal jednak mamy do czynienia i z takimi, które lepiej wymazać szybko z pamięci, jedną z tych, o których mówi się przyciszonym głosem jest zaś świerzb. Wielu osobom wydaje się, że choroba ta jest wyłącznie ponurym wspomnieniem z przeszłości i czasów, w których ludzie nie wiedzieli zbyt wiele o higienie osobistej albo nie dysponowali środkami pozwalającymi na staranne dbanie o siebie. Prawda jest jednak taka, że świerzb to problem, z którym borykamy się również obecnie, wiele wskazuje zaś na to, że borykać będziemy się z nim jeszcze przez bardzo długi czas.

Już na wstępie wypada zatem podkreślić, że nie jest to choroba szczególnie groźna, diagnoza postawiona przez dermatologa nie powinna więc budzić w nas przerażenia lub niepokoju. W żadnym wypadku nie wolno nam jednak ignorować świerzbu i uznawać go za problem, który rozwiąże się sam. Lekarze podkreślają z mocą, że nie ma na to szansy, przypominają przy tym, że mówimy o chorobie skóry, która dość szybko się rozprzestrzenia. Świerzb staje się zatem zagrożeniem dla naszych najbliższych, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć.

Za samo zakażenie odpowiadają pasożyty świerzbowca, a choć chorobę tę utożsamiamy z brakiem higieny warto pamiętać o tym, że świerzbowiec atakuje również osoby, które przestrzegają wszystkich zasad dotyczących troski o czystość własną oraz czystość otoczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że do zakażenia świerzbem najczęściej dochodzi w następstwie kontaktów fizycznych, w tym i tych o intymnym charakterze, może się zatem okazać, że pomimo naszych wysiłków świerzbowiec trafi na podatny grunt, na którym łatwo się zadomowi. Lekarze zwracają uwagę i na to, że świerzb może zaatakować nas również wówczas, gdy podamy rękę osobie zakażonej, a nawet będziemy korzystali ze wspólnego ręcznika lub pościeli. Takie przypadki są znacznie rzadsze niż zakażenia w następstwie kontaktów fizycznych, zdarzają się jednak, a tym samym powinny być brane przez nas pod uwagę. Informacja ta powinna mieć duże znaczenie dla nosicieli choroby, uświadamia bowiem, że nieleczony świerzb jest niebezpieczny dla osób, które znajdują się w jego otoczeniu.