Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Czym jest atopia skóry? - Czyli najważniejsze informacje o Atopowym Zapaleniu Skóry (AZS)

skóra Atopia to choroba skóry, która uchodzi za dość uciążliwą. Chociaż może pojawić się już w trzecim miesiącu życia i dotyczy głównie dzieci, nie omija również osób dorosłych. Objawy Atopowego Zapalenia Skóry są bardzo widoczne, a więc stanowią wstydliwy problem, mimo iż nie jest to choroba zakaźna. Co trzeba wiedzieć o atopii skóry? Jak ją leczyć i jak pielęgnować?

AZS - problematyczne nazewnictwo

Atopowe Zapalenie Skóry występuje pod różnymi nazwami. W obiegu powszechnym zamiennie przewijają się takie wyrazy, jak AZS, atopia, skaza białkowa, egzema, świerzbiączka czy wyprysk alergiczny. Każda z tych nazw występuje, jako synonim atopowego zapalenia skóry, a jej odmienność wynika ze wskazania innej właściwości tego schorzenia. I tak:

  • świerzbiączką dawniej nazywano AZS, a nazwa odnosi się do uciążliwego swędzenia skóry,

  • skaza białkowa wskazuje, że AZS polega na osłabieniu naturalnej odporności i wytwarzaniu przez organizm zbyt dużej ilości przeciwciał IgE, a wraz z nim nadprodukcji białek, wywołujących stan zapalny skóry,

  • egzema to po prostu rodzaj atopowego zapalenia skóry,

  • atopia skóry z kolei oznacza skłonność do reakcji alergicznych.

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Atopowe zapalenie skóry może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Większość przypadków to jednak właśnie przypadki, w których AZS występuje genetycznie. Stwierdzenie, czy atopia ma podłoże dziedziczne zostaje rozpoznane już na pierwszej wizycie u dermatologa, który przeprowadzi wywiad dotyczący stanu zdrowia członków najbliższej rodziny (czy rodzice i dziadkowie chorowali na astmę, alergie pokarmowe, uczulenia, itp.). Ponieważ dziedziczona jest nie sama choroba, a wyłącznie skłonność do niej, może się okazać, że w jednym pokoleniu atopia miała charakter uśpiony i mogła wcale się nie ujawnić.

Atopowe zapalenie skóry może mieć także charakter nabyty. Skóra pacjenta może znacznie uwrażliwić się pod wpływem różnych potencjalnie szkodliwych czynników. Do takich drażniących bodźców lekarze specjaliści najczęściej zaliczają mydła, rozpuszczalniki, niektóre produkty pokarmowe (nabiał, czekolada, truskawki) oraz na przykład sierść i roztocza - czyli alergeny.

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są patologiczna suchość i duże zaczerwienienie. Ponadto jest to schorzenie, któremu towarzyszy dokuczliwy świąd, znaczne łuszczenie się skóry, a także skłonność do powstawania stanów zapalnych. Bardzo często podczas AZS występuje także tzw. lichenizacja naskórka, czyli znaczne jego pogrubienie, szczególnie w zgięciach kolanowych i łokciowych oraz na twarzy i szyi. Dermatolodzy zwracają uwagę, że przy atopii niejednokrotnie pojawiają się również takie objawy jak: astma oskrzelowa, przewlekły katar, nieżyt nosa, czy alergiczne zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry - leczenie i pielęgnacja

Ponieważ atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym, jego leczenie rozpoczyna się od wstępnego określenie potencjalnych alergenów, a w następnej kolejności ich trwałego eliminowania. Bywa i tak, że lekarz zaleca specjalistyczne odczulanie, które wykonuje się u alergologa.

Poza działaniem ograniczającym wpływ czynników drażniących dermatolog może zaleczyć leczenie farmakologiczne. Ponadto lekarze niemal zawsze instruują swoich pacjentów, jak prawidłowo pielęgnować skórę atopową. W tym celu polecają im stosowanie kosmetyków wiodących marek stworzonych specjalnie do pielęgnacji skóry wrażliwej (http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Lipikar/Sk%C3%B3ra-sucha-lub-bardzo-sucha-r732.aspx).

Atopowe zapalenie skóry - kosmetyki

Francuska firma La Roche Posay, która od wielu lat zajmuje się tworzeniem kosmetyków specjalnie dla skóry wrażliwej, przygotowała także wyjątkowo delikatną linię produktów LIPIKAR dla osób borykających się z atopią i posiadających bardzo suchą i odwodnioną skórę:

  • Lipikar Balsam AP+ - to kosmetyk uzupełniający poziom lipidów, który dodatkowo skutecznie zapobiega swędzeniu i łagodzi podrażnienia. Balsam Lipikar posiada łagodną formułę wolną od alkoholu, parabenów i substancji zapachowych, może więc być bezpiecznie stosowany przez osoby ze skórą atopową.

  • Lipikar Surgras - to kremowy żel pod prysznic, który przeciwdziała wysuszaniu się skóry. Jego skład wzbogacony 10% koncentratem z lipidami i niacyną wzmacnia barierę ochronną skóry.