Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Potówki u niemowlaka

Potówki – objawy i obszar występowania

Potówki u niemowlaka są dość powszechną dolegliwością skórną. Objawiają się jako drobne krostki lub grudki wypełnione białym, bądź przezroczystym płynem. Zazwyczaj mają różową barwę. Niekiedy mogą być też czerwone. Pojawiają się przede wszystkim na twarzy, karku, tułowiu, w zgięciach stawowych, w fałdach skórnych, a także w pachwinach i pod pachwami. Potówki mogą się także objawiać jako ropne pęcherzyki z zapalną obwódką. Ropa jest wynikiem zainfekowania przezroczystego płynu, który znajduje się wewnątrz pęcherzyków. Ropne pęcherzyki bardzo często powiększają się i z czasem samoistnie pękają. Po ich pęknięciu odczuwalny jest delikatny świąd, pieczenie oraz kłucie. Czerwone potówki mogą przekształcać się w krostki, co z kolei może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych.

Przyczyny powstawania potówek u niemowląt

Główną przyczyną powstawania potówek jest przede wszystkim nadmierne przegrzewanie dziecka. Rodzice bardzo często ubierają niemowlakom zbyt ciepłe i grube ubrania, a także otulają je w kocyki, co prowadzi do wzmożonego pocenia. Inną przyczyną powstawania potówek jest także niedojrzałość gruczołów potowych u dziecka. Gruczoły mogą źle pracować w wyniku ich zablokowania, bądź zatkania poprzez stosowanie nadmiernej ilości oliwek pielęgnacyjnych. W konsekwencji pot nie odparowuje przez skórę, lecz zostaje zatrzymany w przewodach oraz ujściach gruczołów potowych, prowadząc do powstawania wyprysków na skórze. Do pojawienia się potówek może doprowadzić także zbyt długie przebywanie niemowlaka w dusznych, gorących i wilgotnych pomieszczeniach. Niekorzystne jest także ubieranie dziecku ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów, a także zbyt obcisłych i nieprzewiewnych. Niemowlaki niewiele się ruszają, co prowadzi do kumulowania się temperatury w miejscach, które przylegają do podłoża, głównie w wózku, na materacu, czy w leżaczku. Przyczyną powstawania potówek może być także niewłaściwa pielęgnacja dziecka, a więc stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także zbyt rzadkie mycie niemowlaka.

Leczenie potówek

Podstawą leczenia potówek u niemowlaka jest przede wszystkim usunięcie przyczyn ich powstawania. Należy zatem unikać przegrzewania dziecka i ubierać mu jedynie o jedną warstwę ubrań więcej, niż u siebie. Latem, podczas upałów dziecko może być ubrane jedynie w body i cienkie skarpetki. Należy wybierać luźne, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów ubranka, które bardzo dobrze przepuszczają powietrze oraz odprowadzają na zewnątrz nadmiar ciepła. Temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Na pozbycie się potówek przydatny może być nadmanganian potasu, który ma działanie bakteriobójcze. Jeżeli lekarz zaleci taką metodę, należy wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem 2 lub trzech kryształków nadmanganianu potasu. W przypadku potówek ropnych warto zastosować spirytus salicylowy, którym należy dezynfekować ropne krostki raz dziennie. Zalecane jest ponadto stosowanie specjalnych zasypek, które służą do osuszania oraz pudrowania skóry. Wybór takiej zasypki warto skonsultować z lekarzem. W celu zmniejszenia swędzenia oraz przyspieszenia gojenia potówek, warto sięgnąć po żel aloesowy, którym należy smarować zmiany skórne 2-3 razy dziennie na umytą wcześniej skórę.

Cała seria: Potówki | Potówki u niemowlaka | Potówki u noworodka