Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, świerzbiączką, bądź wypryskiem atopowym, to zapalna choroba skóry powodująca niezwykle uporczywe swędzenie. Atopowe zapalenie skóry dotyka z reguły dzieci pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Uciążliwe objawy tego schorzenia najczęściej mijają samoistnie, mniej więcej po ukończeniu piątego roku życia. Niekiedy zdarzają się jednak przypadki, kiedy choroba ta towarzyszy pacjentowi przez całe jego życie. Cechą charakterystyczną atopowego zapalenia skóry są dość częste nawroty choroby. U osób chorujących na skazę białkową bardzo często stwierdza się podwyższony poziom przeciwciał IgE odpowiedzialnych za reakcje alergiczne. Atopowe zapalenie skóry bardzo często przebiega bowiem wraz z alergią. Z przeprowadzanych badań wynika, że choroba ta dotyka nawet 20% dzieci na całym świecie.

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenia skóry u niemowląt może mieć różne przyczyny. Jak wspomniano już wcześniej – choroba ta bardzo często przebiega wraz z alergią i ma podłoże genetyczne. Do czynników nasilających objawy egzemy należy zaliczyć przede wszystkim stres oraz nadmierne wysuszenie skóry. Powszechnie twierdzi się również, iż atopowe zapalenie skóry u niemowląt to choroba po części psychosomatyczna. Wynika to z faktu, iż wystąpienie choroby jest z reguły poprzedzone jakimś mocno stresującym przeżyciem. Tego rodzaju stan zapalny skóry u dzieci bardzo często mylony jest z rumieniem, pokrzywką, a także różyczką. Choroba ta nie jest jednak trudna do rozpoznania. Pierwsze zmiany skórne pojawiają się na policzkach oraz na główce niemowlaka. Skóra jest wówczas mocno zaczerwieniona. Niekiedy mogą pojawić się także drobne grudki. Objawy są na tyle uciążliwe, że małe dziecko nie może powstrzymać się od drapania, co przyczynia się do dodatkowego podrażnienia jego skóry. W przypadku starszych dzieci charakterystyczne zmiany pojawiają się przede wszystkim w zgięciach łokci, kolan oraz na pośladkach. W ostrzejszym przebiegu choroby mogą tworzyć się nadżerki, grudki oraz pęcherzyki. Objawy atopowego zapalenia skóry dotyczą również snu dziecka. Niemowlaki bardzo często cierpią wówczas na bezsenność.

Leczenie choroby

Leczenie atopowego zapalenia skóry w przypadku niemowlaków polega w głównej mierze na unikaniu czynników, które powodują podrażnienie skóry. Niezwykle istotna jest oczywiście właściwa pielęgnacja skóry. W codziennych czynnościach higienicznych należy zatem używać specjalnych środków hipoalergicznych, lotionów, balsamów oraz oliwek przeznaczonych do skóry atopowej. Odzież powinna być prana oraz płukana w specjalnych proszkach i płynach dla niemowląt. Jeżeli zmiany skórne są nasilone, zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych, które w dłuższym okresie przyjmowania znacząco ograniczają nawroty choroby. Niekiedy leczenie wspomagane jest także specjalnymi maściami sterydowymi, bądź inhibitorami kacyneuryny. Sa to jednak bardzo drogie preparaty. Ciężkie przypadki atopowego zapalenia skóry leczy się za pomocą fototerapii, a w przypadku zdiagnozowanej alergii można zastosować odczulanie.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry u dzieci.