Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Rybia łuska

Rybia łuska należy do grupy chorób wrodzonych, które są związane patogenetycznie z zaburzeniami w rogowaceniu. Choroba ta może być dziedziczna bądź nabyta. Ponadto, może ona stanowić następstwo mutacji chromosomów. W zależności od sposobu dziedziczenia wyróżnia się kilka odmian tej choroby skóry.

Najbardziej powszechną jej postacią jest rybia łuska zwykła. Może ona dotyczyć zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej. Najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy pierwszym a czwartym rokiem życia. Pierwsze objawy rybiej łuski zwykłej występują już po upływie trzeciego miesiąca życia. Do najczęstszych objawów tej postaci choroby zalicza się przede wszystkim suchość skóry, rogowacenie dłoni oraz stóp, niewielkie, białe i pierzaste łuski, a także rogowacenie przymieszkowe. Rybia łuska zwykła obejmuje z reguły całą skórę na ciele. Poprawę przebiegu choroby można zaobserwować szczególnie w okresie ciepłym oraz wilgotnym, a także wraz z postępującym wiekiem.

Inną odmianą tej choroby jest tak zwana rybia łuska sprzężona z płcią. Występuje ona wyłącznie w przypadku płci męskiej. Kobiety mogą być jedynie nosicielkami tej choroby. Odmiana ta jest widoczna zaraz po urodzeniu. Do charakterystycznych objawów tej choroby zalicza się przede wszystkim dużej wielkości łuski o barwie brunatnej, obejmujące całe ciało chorego, zaburzenia narządu wzroku oraz ruchu, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku objawy nasilają się wraz z wiekiem. Do dnia dzisiejszego nie znaleziono sposobów leczenia przyczynowego. Zalecane jest przede wszystkim wykonywanie kąpieli rozmiękczających oraz częste natłuszczanie skóry. Chory powinien ponadto stosować specjalne maści zawierające mocznik oraz chlorek sodu.

Do pozostałych odmian choroby zalicza się także erytrodermię ichtiotyczną z odmianą pęcherzową oraz rybią łuskę jeżastą. Poszczególne odmiany rybiej łuski, oprócz charakterystycznych objawów, różnią się między sobą stopniem nasilenia oraz rozległością zmian skórnych.

Z kolei rybia łuska nabyta może towarzyszyć chorobom wątroby, niektórym nowotworom, a ponadto może ona stanowić następstwo zespołu złego wchłaniania, bądź wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Tego rodzaju odmiana rybiej łuskiej ustępuje z reguły samoistnie, po zlikwidowaniu przyczyny. W przypadku, jeżeli choroba ta jest jednak nieuleczalna, konieczne jest stosowanie miejscowego leczenia.

Leczenie rybiej łuski

W przypadku rybiej łuski możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Do dzisiejszego dnia nie poznano niestety metod, umożliwiających usunięcie przyczyn tego schorzenia. W ramach leczenia objawowego stosuje się przede wszystkim preparaty doustne, bądź leki stosowane miejscowo. W grupie leków doustnych najbardziej sprawdzają się tak zwane retinoidy aromatyczne, które przyjmuje się przez całe życie, ponieważ w razie ich odstawienia, następuje nasilenie objawów choroby. Osoby przyjmujące retinoidy muszą ponadto stosować antykoncepcję, gdyż leki te wykazują działanie teratogenne, a więc uszkadzające prawidłowy rozwój płodu. W przypadku niektórych pacjentów skuteczne okazuje się również przyjmowanie sterydów. W ramach leczenia miejscowego stosuje się przeważnie maści złuszczające, zawierające kwas salicylowy oraz mocznik. Maści te sprawdzają się doskonale w łagodzeniu objawów choroby. Pomocne okazują się również kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem sody, bądź soli kuchennej.