Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Rola emolientów w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS), określane również mianem egzemy lub wyprysku atopowego, to przewlekłe schorzenie o nawrotowym charakterze, które objawia się suchością, zaczerwienieniem oraz uciążliwym świądem skóry. Zmiany skórne charakterystyczne dla AZS są z reguły widoczne na twarzy, szyi oraz w zgięciu kolan i łokci, choć czasem zajmują obszar całego ciała. U osób dotkniętych egzemą obserwuje się także wzrost podatności na rozwój zakażeń bakteryjnych.

do skóry

Kto choruje na atopowe zapalenie skóry?

Jak pokazują dane statystyczne, AZS to przede wszystkim problem wieku dziecięcego – wyprysk atopowy występuje aż u 20% maluchów, przy czym jego symptomy najczęściej dotykają dzieci poniżej piątego roku życia (ok. 90% przypadków). Najmłodsi są w większym stopniu narażeni na pojawienie się objawów egzemy niż osoby dorosłe między innymi z powodu właściwości dziecięcej skóry, która jest bardziej wrażliwa oraz wyraźnie cieńsza, a co za tym idzie – mniej odporna na działanie czynników drażniących niż skóra dorosłego.

Jak wygląda leczenie wyprysku atopowego?

Ograniczenie styczności dziecka z alergenami i pielęgnowanie jego przesuszonej, podatnej na podrażnienia skóry w prawidłowy sposób to podstawa leczenia AZS. Jak dbać o skórę atopową, by zmiany chorobowe nie ulegały nasileniu? Kluczowe znaczenie dla redukcji zmian atopowych i poprawy stanu skóry dziecka ma regularna aplikacja preparatów o działaniu natłuszczającym, uelastycznienie skóry i wzmocnienie bariery naskórkowej zmniejsza bowiem ryzyko nadkażenia zmian skórnych gronkowcem złocistym.

Ponadto należy unikać silnie działających, perfumowanych kosmetyków, ponieważ zawarte w nich substancje zapachowe i konserwanty mogą podrażniać osłabioną i zmienioną chorobowo skórę atopową.

Jakie preparaty warto stosować przy egzemie?

W codziennej pielęgnacji skóry atopowej najlepiej sprawdzają się emolienty – produkty kosmetyczne o właściwościach natłuszczających, nawilżających i zmiękczających skórę. W ich składzie znajdują się oleje mineralne, nie pojawiają się natomiast substancje barwiące, konserwujące lub zapachowe, dzięki czemu preparaty tego typu są łagodne dla delikatnej skóry dziecka z AZS.

Emolienty działają wielotorowo: nawilżają i natłuszczają skórę, zapobiegają utracie wody z naskórka, poprawiają elastyczność skóry, wzmacniają jej barierę ochronną i wspomagają procesy regeneracyjne. Tym samym przyczyniają się do złagodzenia przykrych objawów atopowego zapalenia skóry i chronią naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Właściwości poszczególnych emolientów są ściśle związane z konsystencją danego preparatu (krem nawilża skórę, maść wygładza naskórek itp.), dlatego dla uzyskania optymalnego efektu leczniczego warto sięgnąć po produkty wchodzące w skład tej samej serii. Szczególnie godne polecenia są emolienty marki Latopic, które jako jedyne mają w swoim składzie metabolity bakterii kwasu mlekowego o właściwościach antybakteryjnych. Preparaty z linii Latopic nie tylko poprawiają stan skóry atopowej, ale także zmniejszają ryzyko rozwoju bakterii, które powodują zaostrzenie zmian atopowych u dzieci.