Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Potówki

Czym są potówki? Jak się objawiają?

Potówki są dość powszechną dolegliwością, występującą przede wszystkim u niemowlaków, ale nie tylko. Znaczna część osób dorosłych również ma do czynienia z tym problemem. Potówki to zmiany skórne, które powstają w wyniku nasilonego pocenia na skutek wysokiej temperatury oraz wilgotności otoczenia. Objawiają się jako małe, swędzące pęcherzyki, wypełnione wodnistą i przezroczystą treścią. Pojawiają się zwykle na klatce piersiowej, pachach oraz pachwinach. Są skutkiem zwężenia przewodów gruczołów potowych oraz gromadzenia potu, zwykle w gorących i wilgotnych warunkach. Pot, który zaczyna zalegać w gruczołach, przenika do otaczających tkanek, co powoduje zapalenie oraz drażniący świąd.

Rodzaje potówek

Wyróżnia się potówki zwykłe oraz potówki czerwone. Potówki zwykłe objawiają się jako drobne i liczne pęcherzyki bez stanu zapalnego, porównywane do kropli rosy. Pojawiają się na skórze głowy, szyi, na tułowiu, a także w okolicach zgięcia kolana lub łokcia. Są efektem nadmiernego pocenia wywołanego na przykład wysoką gorączką. Potówki zwykłe znikają samoistnie po kilku dniach, pozostawiając po sobie delikatnie łuszczący się naskórek. Z kolei potówki czerwone są grudkami z cechami stanu zapalnego. Rozwijają się w gorących oraz wilgotnych warunkach. W przypadku dorosłych pojawiają się przede wszystkim na tułowiu, natomiast u dzieci występują głównie na twarzy, karku, pachach oraz pachwinach. Wypryskom tym bardzo często towarzyszy świąd oraz pieczenie. Potówki czerwone mogą także ulegać zakażeniom bakteryjnym.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Potówki to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim niemowląt. Główną przyczyną występowania potówek u małych dzieci jest przede wszystkim ich przegrzewanie. W przypadku dorosłych czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się takich wykwitów są wspomniane już wcześniej: duża temperatura oraz wilgotność otoczenia. W głównej mierze dotyczy to osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości. Znalezienie głównej przyczyny tego problemu nie jest zadaniem łatwym. Lekarze wskazują jednak na nadwagę oraz okres menopauzy, który wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyną nadmiernej potliwości może być także zbyt silny stres oraz negatywne stany emocjonalne.

Leczenie potówek

W ramach leczenia potówek należy pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie: konieczne jest unikanie przegrzewania, szczególnie u dzieci. Należy także ograniczyć stosowanie oliwek kosmetycznych na skórę niemowląt, zwłaszcza po kąpieli. Zaleca się ponadto stosowanie 1-procentowego spirytusu salicylowego i przecieranie nim zmian skórnych. Wskazane jest także stosowanie pudrów płynnych z mentolem oraz zasypek z kwasem bornym. Dorośli również powinni pamiętać o tym, aby zbytnio się nie przegrzewać, zwłaszcza w upalne dni. Najlepiej nosić wówczas przewiewne i luźne ubrania, wykonane z naturalnych materiałów. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów. Zmiany skórne warto smarować specjalnymi maściami zawierającymi kwas borowy i mentol.

Cała seria: Potówki | Potówki u niemowlaka | Potówki u noworodka