Menu

Inne choroby skórne

Dowiedz się więcej...

Anemia - baza informacji na temat anemii. Przyczyny, typy, objawy oraz leczenie anemii.

Hemoroidy - jakie są główne objawy hemoroidów, do jakiego lekarza się udać, aby walczyć z problemem żylaków odbytu.

Atopowe zapalenie skóry - jak osteopatia wspomaga leczenie

Sinupret i środki ostrożności

Krem na atopowe zapalenie skóry - co wybrać?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Ta przewlekła choroba skóry stosunkowo często rozwija się u niemowląt. Na szczęście wiemy o niej coraz więcej i coraz skuteczniej możemy sobie z nią radzić.

alergia skórna

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

AZS to choroba skóry, która często dotyka niemowlęta. Diagnozuje się ją już między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Objawia się głównie swędzącą wysypką w charakterystycznych miejscach – na policzkach, w zgięciach łokci i kolan. W zależności od postaci choroby, może występować również zmiana w fizjologii skóry oraz zaburzenia układu immunologicznego.
AZS charakteryzuje się także nawrotowością, podczas przebiegu choroby mogą występować okresy bezobjawowe.
Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej wyróżniła kilka przyczyn AZS. Z jednej strony, problem mogą stanowić skłonności genetyczne, czasem czynnikiem zapalającym są drobnoustroje na powierzchni skóry. Jest też odmiana wewnątrzpochodna, w której nie występują charakterystyczne w tym schorzeniu przeciwciała IgE, będące reakcją na różnego typu alergeny.
Zasadniczo, wyżej wspomniana instytucja wyróżniła dwie grupy przyczyn – alergiczne i niealergiczne.
W tej pierwszej znajduje się kontakt z roztoczami, określonymi składnikami pożywienia czy chemikaliami zawartymi na przykład w kosmetykach. Do drugiej grupy należeć mogą przesuszenie skóry, duży stres i właśnie skłonności odziedziczone po krewnych. Niezależnie od podłoża, wymienione wyżej czynniki mogą nasilić objawy, jeżeli dziecko choruje na AZS.

Diagnostyka

AZS nie zdiagnozujemy sami.  Jeżeli dostrzeżemy na skórze naszego dziecka zmiany skórne, którym będzie towarzyszył świąd, powinniśmy się z maluszkiem udać do dermatologa, który z całą pewnością stwierdzi, jakie schorzenie skóry wystąpiło.
Podczas diagnozowania AZS najważniejszy jest wywiad lekarski. Dermatolog powinien nas zapytać o kilka kwestii. Przede wszystkim ważna jest informacja, czy występują zmiany skórne i swędzenie. Innym objawem jest przewlekłość zmian i ich nawrotowość. W diagnozie pomoże także umiejscowienie plam w charakterystycznych miejscach. Na AZS może lekarza naprowadzić również suchość, a nawet rogowacenie skóry. Ustalając podłoże choroby, lekarz może zapytać o to, jak dziecko czuje się po zjedzeniu niektórych pokarmów i czy jego skóra reaguje w jakiś sposób z niektórymi materiałami, na przykład wełną. Przed wizytą dobrze jest też ustalić, czy w najbliższej rodzinie występowało to schorzenie. Podczas diagnostyki, należy wykonać także niezbędne testy, na przykład morfologię krwi, w celu ustalenia ewentualnego podwyższenia poziomu IgE w surowicy krwi. Przeprowadza się również skórne testy punktowe, których dodatni wynik świadczy o AZS.
Charakterystyczne w przebiegu choroby jest również zjawisko nazywane białym dermografizmem, polegające na zblednięciu skóry po jej zadrapaniu.

Jak radzić sobie z AZS?

Najważniejsze jest unikanie tych czynników, które powodują nasilenie choroby. Ponieważ ma ona charakter przewlekły, może występować także w późniejszym od niemowlęctwa wieku. Leczenie, w zależności od nasilenia objawów i przyczyn może obejmować kurację lekami antyhistaminowymi, czy odczulanie. Istotna jest też profilaktyka i odpowiednia dbałość o skórę dziecka, ponieważ dzięki nim możemy praktycznie całkowicie wyeliminować nawroty choroby, po zakończeniu leczenia ostrzejszych objawów.
Jakie metody możemy stosować? Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry dziecka. W tym mogą pomóc kąpiele w specjalnych, przeznaczonych dla skóry atopowej olejkach i nakładanie po kąpieli specjalnych emolientów. Z maluszkiem trzeba się obchodzić delikatnie, po myciu osuszać go, nie pocierając skóry szorstkim ręcznikiem. Pomocne jest także wyeliminowanie takich detergentów spośród produktów do prania, które mogą podrażniać skórę.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat AZS u niemowląt zajrzyjcie na stronę Bebiprogram.pl.